A madarak elleni védekezés

 

A madarak, elsősorban a galambok eredeti életterüket megváltoztatva egyre inkább az emberlakta környezetben, az épületekben, vagy azok közvetlen környezetében telepednek le. Táplálékukat már nem a szabad természetből, hanem a településekről szerzik be, ahol az élelmiszer felesleg egy része az utcára kerül. A madarak védettebb környezetbe kerülésével túlszaporodásuk jelentősen felgyorsult. A galambok a mai nagyvárosok képéhez ugyanúgy hozzátartoznak, mint a fényreklámok, vagy a közlekedési táblák.

          

 

A szárnyas társbérlőkkel nem felhőtlen az emberek viszonya, hiszen gyakran jelentős problémákat okoznak az épületeken kívül és belül. A galambokon kívül

a védekezés szempontjából a verebek, seregélyek, sirályok és a fecskék elleni védekezésnek van jelentősége.

 

 

A galambok közegészségügyi jelentősége és az általuk okozott gazdasági kár

 

A galambok savas ürülékükkel homlokzatokat, köztéri szobrokat, műemlékeket szennyeznek be, amely nem csak elcsúfítja, hanem a kémiai reakció útján károsítja is azokat. Az ürülék, a toll, a fészek, vagy a madártetem felhalmozódása eltömíti az esőcsatornákat, amely beázást okozhat. Bepiszkítják a parkoló gépkocsikat és a járdákat, ezáltal kellemetlenséget és balesetet okozhatnak. Folyamatos zajongásuk szintén zavarhatja az emberek nyugalmát. Az emberre a legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a madarak nagyon elszaporodnak, mivel ez kedvez a különböző élősködők és a humán betegségek fellépésének.

 

Madarak elleni védekezés

 

Mechanikus védekezési rendszerek

 

A mechanikus módszerek (huzalozás, tüskerendszer, hálózás) a madarak leszállásának, a letelepedésének és fészkelésének a megakadályozására szolgálnak. Szinte észrevehetetlenek mivel kiválóan igazodnak a különféle épületekhez és azoknak a külső megjelenési formáján szinte semmit sem változtatnak.

 

Huzalozás

 

A kifeszített huzalok megakadályozzák a galambok leszállását és megtelepedését az épületek szélein. A mechanikus védekezési módszerek közül ez a legolcsóbb és a legkevésbé észrevehető. Bármilyen felületen és változatban alkalmazható.

 

Tüskerendszer

 

Az épületekre felhelyezett rozsdamentes acél tüskék fizikai akadályt képeznek a madarak számára és megakadályozzák, hogy a madarak leszálljanak és megtelepedjenek a párkányok, illetve az épületfalak szélein. A tüskék ellenállnak az időjárás viszontagságainak és bármilyen építészeti megoldású épületeken alkalmazhatóak. A tüskék vége lekerekített, ezáltal nem okoznak fizikai fájdalmat és sérülést a madaraknak.

 

Hálózás

 

Áthatolhatatlan akadályt képezve távol tartja a madarakat a védendő felületektől. A különböző szemnagyságú hálók bármilyen madárfaj távoltartására alkalmasak. Az időjárás viszontagságait jól tűrő polietilén hálók fekete, szürke és színtelen kivitelben alkalmazhatók.

 

A mechanikai védelmen túl az alábbi módszerek alkalmazhatók

 

BIRD-FREE RIASZTÓGÉL

 

Ablakpárkányokon, ereszcsatornákon, párkányzatokon és kinyúló gerendákon alkalmazható, ahol a madarak éjszakára elülnek vagy megtelepednek. A BIRD-FREE alkalmazásával a madarak a megszokott helyükrõl elriaszthatók, és megakadályozható az újonnan érkezõ madarak letelepedése. Bővebb információt itt talál!

 

SHOCKTAPE, a láthatatlan védelem

 

Egyszerűen telepíthető, esztétikus megjelenésű új galambriasztó rendszer. A 4,5 cm széles ragasztószalagba beágyazott alumínium vezeték, energia forráshoz csatlakoztatva megvédi a műemlékeket, irodaházakat, tetőszerkezeteket és ablakpárkányokat.

 

Elektronikus riasztás

 

A BIRDXPELLER PRO elektronikus riasztó erőteljes veszélytjelző hangokat sugároz, amelyek elriasztják a madarakat. Ezeknek a hangoknak a jellegzetes hangmagassága, intenzitása, és időzítése elriasztja a madarakat ezért azok visszavonulnak az adott területről. A BROAD BAND PRO hangfrekvenciás-ultrahangos madárriasztó kiválóan alkalmazható tornyokra, tetőkre, élelmiszeripari vállalatoknál, állattartó telepeken, ipari létesítményeknél.

 

Optikai riasztás

 

A különböző átmérőjű függő gömböknek mozgó, ragadozómadarat utánzó, szeme van elől és hátul, amelyek félelmet keltenek a kártevő madarakban. Felhasználható háztetőkön, magtáraknál, ipari létesítményekben.

 

BIRD-LITE riasztólámpa

 

Percenként 240-szer felvillanva elijeszti a kártevő madarakat az adott területről, mert nem viselik el a stroboszkópszerűen villogó éles fényt és a villogó árnyakat. A riasztólámpát gondosan elhelyezve, elriasztja a madarakat a fészkeikről.

 

FIREFLY madárriasztó

 

 Optikai madárriasztó, amely sejtelmes világító fénnyel villódzik. Kiválóan alkalmas nagy és kis feszültségű távvezetékeken való felhasználásra is.

 

Műbagoly

 

Élethű ragadozó külsejével, mozgásával elriasztja a kártevőket. Tökéletes őrszem kertekbe, parkokba, háztetőkre, nyitott területekre.

 

IRRI TAPE madárriasztó szalag

 

 Ideális megoldás erkélyekre, teraszokra, párkányokra, kerti tavak, gyep felületek illetve kisebb területek madarak elleni védelmére.

 

Élvebefogó csapdák

 

Zárt térben, épületek belsejében, raktárakban, kis létszámú veréb és galamb populáció összegyűjtésére kiválóan alkalmazhatók az élvefogó csapdák.