Kártevőirtás a lakásban

 

Még a legtisztább és legújabb lakásokba is beköltözhetnek olyan hívatlan vendégek, amelyekről azt sem tudni pontosan, hogy honnan érkeztek. Most bemutatjuk a lakásokban leggyakrabban előforduló kártevőket és hogy, hogyan lehet tőlük megszabadulni a lehető leggyorsabban. A tavaszi nagytakarítást követően érdemes sort keríteni arra, hogy a rovaroktól, és a rágcsálóktól megszabaduljunk. A sorrend nagyon fontos: előbb a takarítás, aztán az irtás, mert ha azt szeretnénk, hogy az irtószer kifejtse hatását, időt kell neki adnunk.

 

          

 

A rágcsálók közül az egerek sok bosszúságot és kárt tudnak okozni. Az ellenük való védekezés a lakosság feladata. A háziegér – mint a neve is mutatja – az éléskamrák látogatója, míg a güzüegér csupán ősztől tavaszig tartózkodik a házban. Egerek ellen az irtószereken kívül beszerezhetünk élve befogót, ragasztó vagy nyaktilós csapdákat is.

A többlakásos házakban előforduló nemkívánatos rovarok között többek között előfordulnak a csótányok, a hangyák és a legyek.

A vérszívók közül pedig az ágyi poloska, a bolha és a szúnyog okozhat sok kellemetlenséget. A háztartásban a csótányok három faja fordulhat elő. A német csótány – más néven ruszli – kicsi, vöröses, gyors mozgású rovar. A konyhai csótány – „becenevén” svábbogár – 1,5-2 centiméteres nagyságú, sötét színű, szintén rendkívül gyors mozgású. Elvétve találkozhatunk a nagytestű, mahagóni színű, gyorsan futó amerikai csótánnyal is, melyek elsősorban a szennyvízcsatorna hálózatban élnek.

A csótányok rejtőzködő rovarok, így nappal nem találkozunk velük, vagy csak akkor, ha már nagyon elszaporodtak. Ha éjszaka kimegyünk a fürdőszobába, és meglátunk egy csótányt, még bízhatunk benne, hogy csak kósza példánnyal volt dolgunk. A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, hogy megpróbáljuk kinyomozni, tényleg így van-e. A kereskedelmi áruházakban kapható csótánycsapdából szerezzünk be párat, és helyezzük el ott, ahol leggyakrabban vendégeskednek a rovarok: a fürdőszobában, illetve a konyhában a tűzhelynél, valamint a hűtő és a mosogató környékén. A csapdák ragasztós felületűek, ezért – noha a kutyák és macskák egészségét nem veszélyeztetik – úgy célszerű elhelyeznünk ezeket, hogy a háziállatok ne férhessenek oda. Ha a csapdába ragadt csótányok száma növekszik, akkor semmi kétség: hívjunk kártevőirtó szakembert.

A tiszta lakás fontos, de nem garancia

Sokan azt gondolják, hogy csak a ritkán takarított lakásban szaporodhatnak el a kártevők. Ez egyáltalán nincs így, nem kell túl sok ahhoz, hogy például a ma újra reneszánszát élő ágyi poloskából egy-két példányt hazahurcoljunk. Elég leülni egy jármű ülésére vagy ismerősünk kanapéjára, esetleg ruhatárba adni a kabátunkat. Persze magunk is sokat tehetünk a megelőzés érdekében, ami könnyebb, és humánusabb is, mint az állatok elpusztítása. Olyan környezetet kell kialakítanunk, amellyel a kártevőket távol tarthatjuk a lakásunktól. Figyeljünk arra, hogy az ajtók jól zárjanak. Az ablakra tegyünk szúnyoghálót. A szellőzőnyílásra is húzzunk hálót. Szüntessük meg a falak és a padló réseit, repedéseit. Ha használt bútort vásárolunk, nézzük meg, nincsenek-e rajtuk poloskanyomok. A vásárolt élelmiszert vizsgáljuk meg alaposan.

Nyáron nemcsak a hőség, hanem a kártevők is gyakrabban okozhatnak fejfájást a lakóknak. Az élelmiszer- és ruhamolyokkal sokan hónapokon át küzdenek, de nem túl szívmelegítő látvány az sem, amikor a fürdőszobában vagy a konyhában kis ezüstszínű rovarok menekülnek előlünk. Alább néhány tipp a leggyakoribb nemkívánatos látogatók elűzésére.

Az egyik leggyakoribb kártevő a lakásokban az aszalványmoly, amely a molylepkék egyik leggyakrabban előforduló faja. Karcsú, 8-10 mm hosszúságú, vörösesbarnás szárnyakkal rendelkező kártevő. Nősténye naponta több száz petét is lerak, elsősorban a tápanyagok közelében, hogy a néhány napon belül kifejlődő lárvák azonnal enni tudjanak.. A bebábozódást követően a bábból közel egy hét alatt fejlődnek ki a molylepkék.

Az aszalványmoly kedveli a gabonaféléket, az olajos magvakat, a szárított növényeket, a száraz tésztát, de még a csokoládét is, így elsősorban a kamrában és a konyhában fordul elő.

Ha meg akarunk szabadulni az aszalványmolyoktól, mindenképpen alapos rendet kell tennünk a kamrában, elsősorban a tartós élelmiszerek között. A régi lisztet, a csokoládét és az olajos magvakat érdemes kidobni, hiszen ezekben is lehetnek szemmel nehezen észrevehető peték. A már kifejlett molyokkal ragasztós felületű csapdákkal lehet leszámolni. Szintén ragasztós felületű csapdákat használhatunk az időszakosan fel-felbukkanó ruhamolyok ellen.

A legtöbb lakástulajdonos bizonyára találkozott már az ezüstös pikkelyke névre hallgató jövevénnyel. A korántsem megnyerő külsejű, 8-12 mm hosszú, szárnyakkal nem rendelkező élősködő testét apró pikkelyek fedik, amelyeket ezüstös por borít.

A nőstény életében száznál is több petét rak le, amelyek lassan fejlődnek, de akár évekig elélnek. Nappal nemigen találkozhatunk vele, az ezüstös pikkelyke ugyanis jobban kedveli a sötét helyeket, általában apró repedésekben, hasadékokban bújik meg. A magas páratartalmú helyiségeket részesíti előnyben, úgy, mint a WC-t, a konyhát és a fürdőszobát.

Elűzéséhez ezért arra van szükség, hogy csökkentsük ezekben a helyiségekben a páratartalmat. Ezután rovarirtó aeroszollal vagy permettel elűzhetjük házilag is ezeket az állatokat.

Különösen zavaró és kellemetlen, ugyanakkor akár hónapokig észrevehetetlen lehet az ágyi poloska jelenléte. A lepedőn található apró vérfoltok, valamint az ismeretlen eredetű csípések lehetnek a legárulkodóbb jelek. Bár elsősorban a melegebb éghajlatot kedvelik, az ágyi poloskák egyre többször költöznek be a hazai ágyakba, szobákba is. A rozsdabarna, 4-8 mm hosszú, szárny nélküli rovarokat a közlekedésben tapadókorongok és karmok segítik. A nőstény, amely akár egy-két évig is eléldegél, viszonylag gyorsan szaporodik: naponta két-három petét is lerak, melyekből átlagosan két hónap elteltével fejlődnek ki ivarérett egyedek.

Az ágyi poloska kedvenc tápláléka az emberi vér, melyet kizárólag éjszaka vesz magához – nyáron szinte minden másnap, télen csupán hetente egyszer -, áldozatát annak hőmérséklete és a kilélegzett széndioxid alapján deríti fel. Leggyakrabban a nyakat, a csuklót és a bokát támadja meg, a viszketés a szúrást követően azonban csak néhány nap múlva jelentkezik.

Ezek a kártevők többek között az ágy- és bútorrepedésekben, a kárpitban, a képkeretek mögött és a falrepedésekben bújnak meg. Speciális elűzésükhöz és elpusztításukhoz vásárolhatunk kifejezetten erre a célra kifejlesztett rovarirtó permetet, amely bolhák ellen is alkalmazhatók, ám sokszor ez a házilagos kezelés eredménytelennek bizonyul, így érdemes kártevőirtó szakember segítségét kérni.

Ha a kártevők még nem szaporodtak el, más termékekkel is próbálkozhatunk a kereskedelemben nagy választékban kapható irtószerekkel. A vásárlásnál legyünk körültekintőek, és olvassuk el a használati utasítást. Nem mindegy, hogy az adott irtószer rejtett életmódot folytató mászó, vagy repülő rovarok ellen hatásos. Vannak légtérkezelő hajtógázos (aeroszolos), valamint felületkezelő pumpás (permetes) készítmények, porozószerek és a különféle csapdák.

Lakásokban az alábbi kártevők irtását vállaljuk:

- CSÓTÁNYOK,

- HANGYÁK,

- ÁGYI POLOSKA,

- BOLHA,

- DARÁZS.

 

 

 

 

MEGRENDELÉS, TOVÁBBI INFORMÁCIÓ:

 

Bábolna Bio Kártevőirtó Szolgáltató Kft.

1107 Budapest, Szállás u. 6.

Tel: 43-20-412, 43-20-400

Fax: 43-20-401

e-mail:szolgaltatas@babolna-bio.com

Internet: www.kartevoirtas.hu