A kullancsirtás

 

A jó idővel együtt, a kullancsok mozgása is felgyorsul. Főleg a lombos erdőkben, bokros, füves, csalitos területeken fordulnak elő, de városi parkokban, kiskertben is találkozhatunk velük. Az állatok a levelek fonákján vagy a fűszálakon várakoznak, ahonnan ruházatunkkal sodorhatjuk le őket.  A megfelelő öltözék (szellős ruházat vagy zokni alá gyűrt nadrágszár, betűrt ing) is megnehezítheti, hogy a kullancs a lábszáron vagy az övtájon a ruha alá jusson.

          

 

A kullancsok közegészségügyi jelentősége:

 

A kullancs csípése többnyire fájdalmatlan, de esetenként kellemetlen viszketést, bőrgyulladást válthat ki. Az apró élősködők a zaklatással okozott közvetlen ártalmakon kívül veszélyes betegségeket terjeszthetnek. Ezért a bőrünkbe fúródott kullancsot a lehető leghamarabb el kell távolítani, hogy megakadályozzuk az általa terjesztett fertőző mikrobák szervezetbe jutását.

 

A közönséges kullancsnak Magyarországon a vírus által kiváltott agyhártya- és agyvelőgyulladás, illetve a baktérium által előidézett a Lyme-kór terjesztésében van jelentősége.

 

A kullancscsípés által terjesztett agyvelőgyulladás súlyos életet veszélyeztető megbetegedés, melyet a vírussal fertőzött kullancscsípés terjeszt. Lappangási ideje 5-14 nap, a tünetek fejfájással, lázzal és hányingerrel járnak, ritkán eszméletzavar is előfordulhat. Az idegszövetben szaporodó vírus az agykéreg  és gerincvelő mozgató rostjait támadja meg, ezért nagyon gyakoriak a bénulások. A védőoltás 95-98 %-os biztonságot ad a kullancs által terjesztett vírus ellen.

 

A Lyme kórt baktérium okozza, melyet az amerikai Lyme, Old-Lyme és East Haddam kisvárosokban kitört járvány eredetét kutatva fedezték fel 1975-ben. A Lyme borreliosis az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb klinikai és bakterológiai felfedezése. A Lyme-kór kórokozója a Borrelia  burgdorferi, melyet felfedezőjéről neveztek el (1982), okozhat bőrtüneteket, ízületi gyulladásokat – jellegzetesen a térdet -, illetve idegrendszeri gyulladásos folyamatokat, szívritmus zavart. A jellegzetes bőrjelenség, amely egy vörös kör alakú folt a bőrön, mely a kullancscsípést követően 2-3 nap – egy-két hónap múlva jelenik meg, többnyire a csípés helyén. A folt terjed, gyakran nagy bőrfelületet érint. Rendkívül nehéz a diagnózis felállítása, azonban laboratóriumi vizsgálattal a beteg véréből ki lehet mutatni a Lyme betegséget. A Lyme kór elleni küzdelem jelenlegi leghatásosabb eszköze a gyors felismerés és kezelés. Antibiotikumok megfelelő időben történő adagolásával később is eredményesen kezelhető a betegség.

 

A fertőzött kullancs a kórokozó vírust a petén át az utódainak is továbbadhatja, így nem csupán vektora, de tartalékgazdája is ennek a betegségnek. Vadon élő állatokról a tularémia betegséget is átviheti az emberre. A kullancsok állategészségügyi szempontból is rendkívül jelentősek.

 

 

Engedélyezett-e a kullancsirtás?

 

 

Az Európai Unió 1849/2006/EK rendeletében (2006. 12. 14.) döntött arról, hogy egyéb biocid vegyületek mellett az évtizedeken keresztül kullancsirtásra hazánkban is felhasznált pirimifosz-metil a biocid hatóanyag-felülvizsgálati programból kikerül. Valójában tehát nem a kullancsirtás technológiája került "betiltásra". Ezért az Országos Tisztifőorvosi Hivatal az egyetlen, Magyarországon kullancsirtásra engedélyezett permetezőszer, az Actellic 50 EC rovarirtó koncentrátum forgalomba hozatali engedélyét 2007. augusztus 10-től visszavonta. Kullancs ellen az egyéni védekezés az, amelyet alkalmazhatunk. Viseljünk világos ruházatot, így a kullancsot könnyen észrevehetjük. Nadrágunk szárát tűrjük be a zokniba, így a kullancsok nehezen tudnak a ruha alá mászni. A bőrünket fújjuk be a kullancsriasztó készítményekkel, a lehetséges bejutási helyeken. Kerüljük el a sűrű, nedves aljnövényzetet - a kullancsok nagy része itt bújik meg. Tartsunk kullancs-vizitet, a kirándulás alatt vagy után vizsgáljuk át a bőrfelületet. Ha kullancsot találunk a testen, gyötrés nélkül, a minél közelebb a bőrfelülethez csipesszel fogjuk meg, majd egy határozott mozdulattal távolítsuk el. A kullancscsípést követően 1-2 héttel később jelentkező influenzához hasonló állapot jelentkezése, elmúlása, majd ismételt jelentkezése utalhat fertőzésre.

 

 

Mivel védekezzek a kullancsok ellen?

 

A Bábolna Bio által gyártott Protect szúnyog-kullancsriasztó aeroszol 150 ml, Protect Natural szúnyog-kullancsriasztó pumpás 100 ml (természetes hatóanyagot tartalmaz), és a Protect Lotion szúnyog-kullancsriasztó krém 100 ml készítmények kiválóan alkalmasak a kullancs elleni védekezésre.  Bőrünket és ruhánkat is fújjuk be. A riasztó hatás függ a kijutatott hatóanyag mennyiségétől, ezért a használat során egyenletes és alaposan kezelje le a bőrfelület. Kullancsriasztó termékeről bővebben itt olvashat!  

 

               A kullancs képekben