Az egérirtás

 

Rendkívül szapora kártevő, egész évben képes szaporodni, ha talál meleg helyet. Egy-egy egérpár optimális körülmények között évente 1000 utódot hoz létre, évente 5-6 alkalommal kölykezik, és a kölykök két hónap alatt már ivaréretté válnak. Fészkeit ronggyal, vattával, papírral, vagy növényi részekkel béleli ki. Az egér 2-4 évig is élhet. Szinte mindenhol megtalálható. A kertektől a fáskamráig, a pincétől a padlásig. Ezeknek a kártevőknek a kiirtásához speciális összetételű rágcsálóirtók állnak a rendelkezésre, melyekkel meg lehet akadályozni a további szaporodásukat.

          

 

Az egerek közegészségügyi jelentősége:

 

Az egér is többféle fertőző betegség tartalék gazdája és terjesztője, így többek között az agyhártyagyulladásnak és az iszapláznak. A kórokozók az egér ürülékével, vizeletével fertőzött élelmiszerek fogyasztásával vagy az egér közvetlen érintése útján kerülhetnek az emberre. Fertőző betegségek, főleg a paratífusz kórokozóit hurcolja élelmiszerekre. Mivel az egér szalmonellával gyakran fertőzött, ezért ételmérgezések előidézője lehet.

 

 

Az egerek gazdasági jelentősége:

 

Igen jelentős kártételük elsősorban a tárolt élelmiszerek (pl. liszt, tejpor, kenyér, cukor) és a termények (pl. gabona, olajos magvak, burgonya stb.), illetve értékes állati takarmányok fogyasztásából adódik, de a rágásukkal és az élelmiszerek szennyezésével, vagy szétszórásával okozott kár sokszor az általuk elfogyasztott táplálék mennyiségénél is nagyobb mértékű. 

 

 

A korszerű egérirtás:

 

Az egérirtás módszereiben ugyan hasonlít a patkányirtáshoz, azonban a gyakorlatban erősen különbözik attól. Az egerek megtelepedésének és elszaporodásának megelőzése mechanikus és élettani módszerekkel elérhető. Ilyenek a behatolás megakadályozása, az egérlyuk eltömése, a fészkelő és búvóhelyek megszüntetése, esetleg az állandó zaklatás, stb.

 

Irtásukra igen alkalmas a csapdázás. Egér ellen folyamatosan lehet csapdázni. Fontos, hogy minél több csapdát működtessünk és a csapdákat lehetőleg a fészkelő hely és a táplálkozási hely közé rakjuk.

Az egerek elpusztítására döntően a rágcsálóirtószereket (rodenticideket) alkalmazzuk gyomorméregként  mérgezett csalétek formájában. A rágcsálóirtószerek véralvadásgátlókat tartalmaznak.

 Az ún. második generációs hatóanyagok már egy alkalommal történő elfogyasztásuk után is megfelelő ölőhatást biztosítanak (egyszeri fogyasztású, korszerű vegyületek). Közös tulajdonságuk, hogy ölőhatásuk jó, a rágcsálók a rejtekhelyükön pusztulnak el, így az elhullott egerek nem láthatók.

Többféle formuláció kialakítására alkalmasak, mérgezéskor fajlagos ellenszer (K1 vitamin Konakion inj.) áll rendelkezésre, illetve humán toxikológiai veszélyüket a csalétekhez kevert keserű anyag (Bitrex) jelentős mértékben csökkenti. 

A rágcsálóirtószerek kihelyezését un. egéretető dobozban helyezzük ki, aminek a lényeg, hogy az emberek és a háziállatok közvetlenül nem tudnak találkozni a kihelyezett irtószerrel.

Az irtószerek telepítését és azok számát a kezelendő terület jellege (lakóház, családi ház, élelmiszeripari objektum stb.) beépítettsége, műszaki állapota, a környezeti higiénia, a várható fertőzöttség mértéke határozza meg.

 

              Az egér képekben