A csótányirtás

 

A csótányok megjelenése és előfordulása undorkeltő, kellemetlen és a folyamatos jelenlétük stresszhatást is ki válthat. Ez hosszabb időszakon keresztül súlyos közérzeti problémát okozhat. Ezen túlmenően nem elhanyagolható a csótányok bőr és légzőszervi allergiát kiváltó hatása. Komoly gazdasági kárt okoz a csótányok ürülékével szennyezett és ezért fogyasztásra alkalmatlan élelmiszerek megsemmisítése. A csótányok rendkívül gyorsan és szabadon változtatják helyüket, ezért a legkülönfélébb fertőzések forrásai lehetnek.

          

 

A csótányok közegészségügyi jelentősége:

 

A csótányok életmódjukból adódóan olyan helyeken is előfordulnak amelyek rendkívül fertőzőek. Ilyennek tekinthetők a csatornák, szeméttároló helyek, betegintézmények és egyéb olyan helyek ahol fertőző anyagokkal találkozhatnak. A csótányok a kórokozókat részben a testfelületükre tapadva, részben az ürülékükkel terjesztik. Folytonos tisztálkodásukkal a kórokozókat a testfelületükről eltávolítják, illetve ürüléküket szanaszét szórják. A Magyarországon előforduló csótányfajok különböző fertőző baktériumok terjesztői lehetnek. Legfontosabbak az ételmérgezéseket, bélfertőzéseket okozó salmonella fajok, valamint a keléseket, tályogokat okozó staphylococcusok és a dizentériát okozó shigella fajok. A rovarok betegségterjesztő szerepében fontos tényező, hogy a rovaroknak nagy számban kell jelen lennie olyan környezetben, ahol kórokozó mikroorganizmusokkal feltehetően kapcsolatba kerülhet. A csótányok életmódja ezeknek a követelményeknek mindenben megfelel. A csótányokat nemcsak azért kell irtani, mert undort keltőek, hanem azért mert potenciálisan több betegség veszélyes közvetítői.

 

A korszerű csótányirtás:

 

Alapvetően kétféle technológiát alkalmazunk a csótány fertőzöttség felszámolására, a tartós csótánymentesség elérése érdekében:

• A hagyományos permetezéses technológiánkkal a megfelelő irtószernek a felületekre történő kijuttatásával, permetezésével méregmezőt alakítunk ki. Ezt követően rövid időn belül a csótányok döntő többségét kiűzzük rejtekhelyeikről, a gyors ölő hatás érdekében. Kiűzést alkalmazva a csótányok kényszerítve vannak az aktív méregmezők felkeresésére. Az irtószer kijuttatást a legfejlettebb technikával célzott helyi, valamint rés- és repedéskezelésekkel illetve sáv- vagy szegélypermetezéssel valósítjuk meg.

• A géllel történő irtáskor nem szükséges előkészület, nincs szükség a terület kiürítésére. A gélt olyan rejtett helyekre juttatjuk ki, ahol a takarítást nem akadályozza. A gél kihelyezése szükség esetén csalétek állomásban történik.

• Mindkét technológia esetében az adott területen végzett egyszeri kezelés - legyen az bármilyen tökéletes - nem elegendő. A változatlan, kedvező adottságok miatt lehetőség van a csótányok újbóli elszaporodására. Ezért az irtási eljárást olyan speciális irtási technológia szerint folytatjuk, amely rendszerességével és az ismételt kezelések révén biztosítja az újonnan kikelő, vagy bevándorló csótányok elpusztítását is, melynek révén tartós eredményt érhetünk el.

 

Mentesítendő területek: A mentesítendő terület, objektum speciális sajátosságait figyelembevéve az alábbi területek kezelését vállaljuk:

 

Lakások: A lakásokban, elsősorban a vizes blokkok - konyha, fürdőszoba, WC - területén juttatunk ki irtószert. Különös figyelmet fordítunk a beépített konyhabútorok, mosogatók, hűtőszekrények és gáztűzhelyek melletti rések, repedések célzott kezelésére. Ugyancsak kiemelt gondossággal kezeljük a csempehézagokat és csőáttöréseket. Amennyiben nagymértékű a fertőzöttség az irtószer kijuttatást a lakószobákban is elvégezzük. 

 

Lakóházi közös területek: A lakóházi közös területeken sávpermetezés és célzott rés- és repedéskezelést alkalmazunk. A zárt helyiségeket (szeméttárolók, szárítók, pince, hőközpontok stb.) különös figyelemmel kisérjük, hogy ezekben a helyiségekben is elvégezhető legyen az irtószer kijuttatás. Zsúfolt pincék és a hőközpontok területén a kezelést hidegködképzéssel is kiegészítjük. 

 

Egészségügyi intézmények: Kórtermekben ahol a betegek a kezelés időpontjában is bent tartózkodnak permetezéses technológiával sáv és célzott rés- és repedés kezelést végzünk, kiegészítve a beépített bútorok, éjjeli szekrények kezelésével. Különös figyelmet fordítunk a kórtermekben levő mosdók, tükrök körül történő irtószer kijuttatásra. A célzott rés- és repedés kezeléseknek igen nagy jelentősége van e területen, mivel itt fokozott takarítás folyik. Az egészségügyi intézményekben csótányirtó állomást és gélt is rendszeresen alkalmazunk a környezetszennyezés és az esetleges toxikáció elkerülése érdekében. A kórház közös területeit (folyosók, vizes blokkok, pincék stb.) is folyamatosan figyelemmel kísérjük és kezeljük.

 

Üzemi konyhák: Az üzemi konyhák esetében a folyamatos nagymértékű alapanyag forgalom a legnagyobb veszély forrás a csótányfertőzöttség szempontjából. Ezért az eredményes munkavégzés egyik legfontosabb követelménye a terület megfelelő előkészítése. Fontos követelmény a szekrények, raktárak kinyitása, a főzőüstök borításának lebontása, vagy a belső részek hozzáférhetőségének biztosítása. Ugyancsak elengedhetetlen az élelmiszerek elzárása, vagy letakarással történő védelme az irtószerrel való közvetlen érintkezés elkerülése céljából. A nagyfokú vizes takarítás miatt ezeken a területeken a csótányirtó állomást is alkalmazunk, amelyet vízszintes, függőleges felületen is kihelyezhetünk. A rés- és repedés kezelés során csótányirtó gélt alkalmazunk. Minden esetben mind a konyhában, mind a raktárak területén a kezelést hidegködképzéssel is kiegészítjük.

 

 

 

     

 

 

             A csótány képekben