Az ágyi poloska irtás

 

 

Az emberiség eddigi történelme során az ágyi poloska minden időkben létező kártevőnek számított. Valószínűleg a Földközi tenger keleti medencéjéből származik. Az eredetileg denevérparazita ágyi poloska a barlanglakó emberhez kötődött, és miután a lakások mikroklímája elszaporodásának különösen kedvezett, a városban lakók közismert vérszívójává vált. A közönséges ágyi poloska a világ minden éghajlati övén megtalálható. Jól fejlődik az emberek számára kellemes hőmérséklet és páratartalom mellett, mert az emberek táplálékot, lakó- és búvóhelyet biztosítanak számára.

          

 

 

 

Az ágyi poloskák közegészségügyi jelentősége:

 

Bár járványügyi szerepe ennek a vérszívó rovarnak nincs, csípése azonban rendkívül kellemetlen, sőt némely személyeknél erős allergiás reakciót (csalánkiütésszerű tünetek, vagy hólyagok) válthat ki. Az ágyi poloska csípésén túlmenően az ürülékének szintén van allergizáló hatása.

 

A korszerű ágyi poloska irtás:

 

A biológiai módszerek közül a táplálék megvonása lehet célravezető. Az üres lakás, illetve az abban tárolt berendezési tárgyak szobahőmérsékleten 3 hónap, míg 40 C hőmérsékletű melegben 40 nap múlva poloskamentessé válnak. Az ágyi poloskák elleni hatékony védekezés — a többi közegészségügyi kártevők elleni küzdelemhez hasonlóan — az un. Integrált Kártevőmentesítési Eljárással (IPM) technológiával valósítható meg legeredményesebben. Ez magában foglalja a felmérést, a monitoring tevékenységet, az irtószeres és nem irtószeres kezelési irányelveket valamint a dokumentálást.

 

Felmérés:

 

Az ágyi poloska eredményes irtása nagymértékben az alapos és körültekintő felméréstől függ. Ezen munkafolyamatnál hasznos kellék az elemlámpa és a nagyító használata is, az ágyi poloska ürülékének megtalálásához és felismeréséhez. A cél azon helyek megkeresése és megtalálása, ahol az ágyi poloska és petéi megbújhatnak. Ezen túlmenően a megrendelőtől kért információkat is célszerű felhasználni.

 

A felmérendő - ellenőrizendő helyek:

• ágy, ágykeret, ágy fejtámlája és a fejtámla mögötti rész,

• matrac, a matrac szegélye,

• párnák, takarók,

• éjjeli szekrény belseje, hátoldala és fiókjai,

• ágy közeli lambéria és szegőléc,

• az ágyhoz közeli bútorok, pld. szekrények belseje és hátoldala, valamint ezek fiókjai

• a bútorok illesztései,

• asztalok és székek,

• kárpitozott bútorok, különös tekintettel a bútorhuzatra, varratokra, rojtokra,

• a falakon, a padlón lévő rések, repedések,

• tapéta szegélyei és hibái,

• nyílászárók keretei, szegőlécei,

• képkeretek, falitükrök illesztései, illetve ezek háta és a fal közötti terület,

• függöny, szalagfüggöny és ezek hajlatai,

• függöny karnis és ezek szegélyei, csatlakozási helyei

• padló rései, repedései

• szőnyegpadló szegélye és rojtja,

• parketta csatlakozások és szélek,

• elektromos kapcsolók és dugaljak illetve ezek dobozai,

• elektromos készülékek (tv, telefon, rádió),

• füstérzékelők,

• álmennyezet és illesztései.

 

Hasznos tanácsok és feladatok az irtószeres kezelés megkezdése előtt. Ezek a munkálatok a megrendelővel közösen is elvégezhetők: a szőnyeg elhúzása a faltól, a falon lévő tárgyak levétele, dugaljak, villanykapcsolók leszerelése, ágyneműs szekrények, fali szekrények kiürítése, a kidobásra ítélt holmikat addig tilos eltávolítani amíg a helyiség vizsgálata meg nem történik, a ruhaneműt, ágyneműt és egyéb holmit csak zárt, műanyag zsákban szabad eltávolítani, a használaton kívüli ágyneműt és ruhaneműt legalább min 40 °C-on ki kell mosni.

 

Irtás

 

Tekintettel arra, hogy az ágyi poloskák rejtett életmódú rovarok, vérszívók és nagy a szaporodási potenciáljuk, irtásuk nagyon nehéz. Hatékony irtás csak kombinált kezelés végzésével érhető el. Domináns módszer a tartós méregmező létesítése, célzott permetezéssel, amely hidegködképzéssel (kiűzéssel) és esetenként füstképző patronnal kombinálandó. A tartóshatású irtószer kijuttatást a poloskák minden potenciális búvóhelyein, — de különös tekintettel a felmérés során fertőzöttnek talált helyeken — végezni kell. A megfelelő irtási eredmény elérését hátráltathatja az egyes irtószerekkel szembeni rezisztencia, különös képpen a szintetikus piretroidokkal szembeni rezisztencia. A defenzív jellegű tradicionális kezeléseket felváltották a kiűző szerekkel végzett kombinált kezelések, amelyek jelentős előrelépést eredményeztek, de így sem biztosítanak mindenhol 100 %-os megoldást. A rezisztencia kialakulásának megelőzésében, vagy leküzdésében illetve az irtás eredményességének növelése érdekében jelentős szerepe lehet a hagyományos inszekticidektől eltérő hatásmódú rovarfejlődés gátló (IGR) készítményeknek alkalmazása. Ha az akut hatású hatóanyagokat, pl. S-metoprén rovarfejlődésgátló szerrel is kiegészítjük, ez megakadályozza a fejlődésben lévő rovarokat abban, hogy szaporodásra képes felnőtt egyedekké váljanak. Az S-metoprén hatóanyag ágyi poloska populáció csökkentő hatása önállóan csak lassan alakul ki, ezért minden esetben reziduális irtószerekhez keverve célszerű alkalmazni. Az S-metoprénnel érintkezett, a tradicionális irtószeres kezelést túlélő ágyi poloskák hosszú távon biztosan elpusztulnak. Ez az irtási technológia különösen jól alkalmazható a szállodákban, kollégiumokban, tömegszállásokon, és nem utolsó sorban a lakásokban is.

 

Visszaellenőrzés:

 

Kiemelt feladat a kezelt terület visszaellenőrzése és amennyiben szükséges 2 vagy 4 hét elteltével a felületek (búvóhelyek) újbóli, ismételt kezelése. Tömegszállások esetében a kezelt szobát ajánlott üresen hagyni addig, amíg a fertőzés meg nem szűnt. A hatékonyság növelése szempontjából célravezető, ha az ágyi poloskával fertőzött szobák közvetlen szomszéd helyiségeit is kezeljük. Kollégiumokban, szállodákban, tömegszállókon különös figyelmet fordítunk a közös helységekre, folyosókra valamint az ágyi poloskával fertőzött takarító és raktár helyiségekre is

    

 

 

   

                            Letöltés

 

   

 

                Az ágyi poloska képekben